A múlt év végi adatokhoz képest és a kormányváltás óta is csökkent az államadósság – reagált Giró-Szász András kormányszóvivő az MSZP állítására, miszerint a kormány elvesztette a harcot az államadóssággal szemben, s az adósság korábban nem látott szintre emelkedett.
Teljes tévedés azt állítani, hogy Magyarországon nőtt volna az államadósság – szögezte le a kormányszóvivő. Hozzátette: 2010 tavaszán, a kormányváltáskor a jegybank adatai szerint 85,3 százalékos volt az államadósság GDP-arányosan. Ezzel szemben 2012 végén, a múlt év negyedik negyedévében 79 százalékos volt. Giró-Szász András szerint a szocialisták nem veszik figyelembe a számításnál azt, hogy a kormány a kedvező piaci feltételek okán nemcsak a dollárkötvény, hanem a hazai jegyzésű állampapírok esetében is engedte a túljegyzést. Ez ugyan nominálisan növeli az államadósságot, de a túljegyzésből képzett tartalékot az államadósság kiváltására fordítják – tette hozzá. Mint mondta, az érdemi releváns adatokat akkor láthatjuk, ha az államadósság számából ezt a tartalékot levonjuk. Mint mondta: jelen pillanatban 78-79 százalék közt van az államadósság, ami a múlt év végéhez képet is mintegy fél százalékos, a kormányváltás óta pedig mintegy 6 százalékos csökkenést jelent.
Az MSZP-s Burány Sándor csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy az Orbán-kormány elveszítette az államadósság elleni harcot, s az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint az adósság korábban nem látott szintre emelkedett. Az ÁKK szerdán tette közzé, hogy februárban 442 milliárddal, az év első két hónapjában összesen 910 milliárd forinttal nőtt a költségvetés bruttó adóssága, amely így 21 630 milliárd forintot tett ki múlt hónap végén. Burány Sándor hozzátette: ez több mint 200 milliárd forinttal meghaladja az eddigi rekordot, a 2011 novemberi értéket. A GDP-arányos államadósság 80,5 százalék, ilyen magas legutóbb a válság alatt, 2009-ben volt. „Most viszont nincs válság, az adósság mégis nő” – mondta.